Zbraně a kostýmy

Vybavení na larp

Nikdy jste nebyli na námi pořádaném larpu nebo si potřebujete osvěžit některá pravidla? Tuto sekci si určitě přečtěte, předejdete tím neschválení zbraně či třeba i nesedícímu kostýmu. Pokud byste měli nějaké doplňující dotazy, neváhejte se nám ozvat! 

 

Jak to je s kostýmy a zbraněmi na táboře?

Jelikož tábor je larpový, rozhodně doporučujeme přivézt si vlastní kostým i zbraň. Níže Vám popíšeme několik způsobů, jak se takový základní, pěkně vypadající a přitom levný kostým dá pořídit.

 

Máme dobrou zprávu i pro ty, kteří si vlastní kostým na tábor nepřivezou – kostým i zbraň si totiž u nás můžete půjčit! Nicméně zapůjčení věcí je možné pouze s rezervací při registraci nebo případnou následnou žádostí např. v e-mailu, a to z jednoduchého důvodu – vybavení máme omezené množství a nemůžeme zaručit, že se dostane na všechny. Proto kdo dřív přijde, ten dřív bere. Vybavení půjčujeme za drobný poplatek. Zbraně půjčujeme za 100 Kč (potřebný set), kostýmy 200 Kč (sestavený kostým z nerušivých součástí – vyjma bot a rukavic).

Pozn. Následující články budou později doplněny o ilustrace a drobné tipy či návody na výrobu.

 

Larpové zbraně

Larpové zbraně se vyrábí tak, aby byly bezpečné. Jsou tvořeny pevným jádrem, a poté obaleny měkčením (EVA karimatka / hůrecké měkčení / obyčejná karimatka / mirelon). Platí, že měkčení se nesmí promáčknout až na jádro. Jádro též bývá zpravidla (u mečů nutností) hranaté, nikoli kulaté. Na kulaté jádro, které vypadá alespoň trochu jako ostří, měkčení nedáte a vznikají pak leda kulaté „meče“, které se při nejlepším uvažování dají považovat za obušky. Za jádro může posloužit laminát nebo hokejka. Násada od smetáku se zlomí první den (používá se na ni nekvalitní dřevo). Máte-li doma dřevěný meč, tím, že ho obalíte kusem mirelonu, nevznikne larpová zbraň, nýbrž něco nebezpečného, co nebude vpuštěno do hry! Platí totiž, že jádro nesmí mít ostré ani zbroušené hrany, snadno pak dojde k promáčknutí měkčení. Dále pak různé plastové meče a štíty také nevozte, do hry je vzít nemůžete!

Měkčíme nejen ostří, ale i boční strany čepele (minimálně 0,5 cm). U zbraní s toporem toto toporo musí být měkčené alespoň ze 2/3.

Štíty vyrábíme ze dřeva (nikoli dřevotřísky!), hranu měkčíme, např. rozříznutou a na hranu navléknutou zahradní hadicí, ještě lépe karimatkou či mirelonem. Je ve vašem zájmu hranu štítu pořádně vyměkčit, začátečníci si jím jsou schopni sami dát do zubů – vlastní zkušenost.

Luky používáme pouze do nátahu 30 liber. Luk má vypadat dobově, z tohoto důvodu nevozte kladkové luky, neexistovaly! Šípy (u kuší šipky) musí být zakončeny bambulí, která je větší než oční důlek (cca 5 cm), řádně vyměkčenou. Uvnitř bambule musí být něco, co týblo zastaví při putování skrze měkčení (např. víčko od petlahve). Šíp v sobě nesmí mít žádný hrot! Šíp musí být opatřen letkami a při výstřelu vzhůru se jeho měkčená bambule musí obrátit opět k zemi. Budeme-li mít při schvalování zbraní pochybnosti o konstrukci hlavic šípů, může být jedna z těchto bambulí podrobena zkoušce z bezpečnosti vedoucí k nenávratné destrukci této jedné hlavice. Článek o lucích na larpech naleznete např. zde nebo zde.

Řemdihy, cepy, bodnosečná kopí, sečné tyčové zbraně atp. nejsou povoleny.

Platí, že se vždy měří nejdelší naměřitelný rozměr. Součet délek zbraní, které jsou v jednu chvíli drženy v rukách, nesmí překročit 150 cm (do součtu se počítají i štíty). Pokud jsou zbraně pěkné a schvalující organizátor se domnívá, že daná osoba s nimi umí zacházet, jsou nadrozměrné zbraně (nebo kombinace zbraní) schváleny jako veteránské. Pokud bojujete s veteránskou zbraní/kombinací, tak máte o třetinu životů méně (zaokrouhleno nahoru). Zbraně musí být samozřejmě řádně vyměkčeny, bez ostrého jádra, které by mohlo prorazit měkčením a poranit zasaženého.

Řemdihy, cepy, bodnosečná kopí, sečné tyčové zbraně atp. nejsou povoleny.

Maximální uvedené rozměry jsou doopravdy maximální. Překročení byť jen o centimetr zbraň přeřazuje do jiné kategorie. Pohlídejte si proto, prosíme, rozměry své zbraně. Jako běžné zbraně mohou být schváleny jen tyto typy zbraní:

  • Dýky – do 40 cm – V roleplay může být několik málo schopností, které se váží právě na dýky.
  • Krátké zbraně – 41–70 cm – Tesáky, malé sekyrky… V roleplay je několik málo schopností, které se váží právě na krátké zbraně.
  • Jednoručky – 71–90 cm – Nejdelší zbraň, která se dá kombinovat se štítem či s druhou zbraní.
  • Jedenapůlručky – 91–110 cm – Od obouručky se liší tím, že úder vedený na protivníka platí, i když je zbraň držena jen jednou rukou.
  • Obouručky – 111–120 cm (doporučeno), maximálně 130 cm – Aby byl zásah platný, musí být zbraň držena oběma rukama. Maximální rozměr využívejte, prosíme, jen pokud alespoň trochu tušíte, jak se s tou zbraní máchá…
  • Kopí – do 210 cm – Bude povoleno jen zkušeným hráčům schopných danou zbraň dobře ovládat. Lze s ním bojovat jen jako s bodnou obouruční zbraní. Konec ratiště musí být držen ve dlani.
  • Bodnosečné/exotické zbraně – Lze uznat pouze jako veteránky. Zbraň musí být jako každá veteránka opravdu hezká, bezpečná a majitel s ní musí umět dobře zacházet.
  • Vrhací zbraně – do 30 cm – Nesmí obsahovat žádné tvrdé části – ani jádro.
  • Hole – Mohou být použity jen ke krytu – pasivnímu, tudíž žádné zběsilé mávání sem a tam. Pokud se chcete holí v boji krýt, použijte vhodnou dřevinu – která se hned nezlomí – tj. žádné násady od smetáků atd. Hůl, jelikož slouží pouze ke krytí, nemusí být měkčená.
  • Magické projektily – Představovány měkkými či papírovými koulemi, které mohou čarodějná povolání vrhat.
  • Luky – Do nátahu 15 kg, o schválení rozhoduje i síla, s jakou šíp opouští luk. Kladkové ani sportovní luky neschvalujeme.
  • Kuše – Do nátahu 15 kg, o schválení rozhoduje i síla, s jakou šipka opouští kuši. Moderní varianty kuší neschvalujeme, pistolové kuše se schvalují.
  • Loktarky – Tj. palné pušky a pistole na principu bramborového děla. Zbraň schválíme jen tomu střelci, který dobře ví, jak se s ní zachází. Náboje vystřelené z loktarky se považují za platné i v případě, že náboj zasáhne jen nepřítelův kus oděvu („Hadra!“), štít nebo zbraň.
  • Nerfky – Jen pěkně upravené! Neschválíme nerfky různě neonově barevné! Nerfka musí být namalována tak, aby působila, že je z běžných materiálů fantasy světa, tj. třeba ocel, měď, mosaz apod. Špatně nabarvené nerfky se také zamítají. S nerfkou navíc nelze ve hře začínat (nemáte-li ji určenou jako odměnu za předem poslaný charakterník), musíte si ji vyrobit skrze příslušnou dovednost.
  • Střelné zbraně na ukázání – Omotaný klacík zbraň nesupluje, všechny střelné zbraně musí mít fyzický projektil a žádná zbraň nefunguje tzv. na ukázání.
  • Štíty – Nesmí mít ostré hrany (např. měkčíme mirelonem nebo zahradní hadicí). Štít by měl tvarem opravdu vypadat jako štít (kulatý, erbovní, pavéza…) a povolený součet rozměrů zbraně a štítu nesmí překročit hodnotu uvedenou výše. Štítem nelze aktivně bojovat či jím někoho tlačit.

Kostýmy

Nacházíme se ve světě Warcraftu a kostýmy jsou poněkud pestřejší, obzvláště pokud chcete hrát nějakou povoláním specifickou postavu. Nikdo od vás ovšem neočekává dokonalý a k tomu funkční cosplay! Ke sžití se se svojí postavou nějaký kostým pomůže opravdu hodně, pro nováčky, mladší nebo nezkušené je tady pár tipů na základní kostým:

Základem téměř každého fantasy kostýmu je tunika, laicky řečeno, delší tričko pod pasem rozšířené (zde odkaz na její ušití, nebo také video). Její výroba je vcelku jednoduchá.

Jako materiál Vám může posloužit např.
bavlna, důležité je, abychom se v ní cítili dobře (a to jak po stránce
materiálu [tunika je spodní vrstvou kostýmu], tak po stránce rozměrové –
nebojte se tuniku udělat trochu větší).

Nedostanete-li se k šití, je tu ještě jedna
relativně levná možnost – jít do obchodu a koupit o pár čísel větší
jednobarevné tričko bez nápisů a obrázků.

Nenápadným, avšak dokonalým doplňkem, který
kostým udělá více realistický, je opasek. Například nějaký starší po
dědečkovi s nemoderní přezkou.

Problémy často bývají s kalhotami.
Ať se to na první pohled nemusí zdát, jejich správné ušití je docela
náročné. Vyřešit se to dá jednoduše, vezmeme (tenké) tepláky v
nerušivých odstínech (přírodní barvy) a bez jakýchkoli viditelných
proužků, znaků, vyčnívajících gum apod. Případně nehistorické prvky
začerníme lihovkou.

Pokud si kalhoty chcete ušít, můžete návod najít zde.

Jednoduchý základ kostýmu z béžové tuniky a černých kalhot
Barevnější kostým s nabíranými kalhotami a šněrovací tunikou

Největší drama asi bývá s botami. Středověká obuv stojí minimálně několik tisíc, a tak připadá v úvahu jen několik jiných variant:

  • Kožené vysoké boty, např. kanady (spíše pro bojové postavy).
  • Černé/hnědé tenisky či sportovní obuv (opět platí, bez výrazných nehistorických prvků).

Bez obav můžete zvolit druhou variantu, středověké krpce doopravdy nepožadujeme. Důležité je aby vydrželi celých 14 dní a budete schopní v nich chodit v kopcovitém lese a jiné náročnějším terénu. Nedoporučujeme sandále a jiné otevřené boty, jelikož velmi zvyšují riziko úrazu.

Nerušivé moderní boty
Kanady vz. 60 jsou skvělou levnější variantou k historickým botám

Kostým dále můžete doplnit o nejrůznější váčky, taštice, brašny apod. Dají se pořídit na nejrůznějších středověkých trzích nebo ušít z kůže a skvěle kostým doplní. 

Další vhodnou součástí kostýmu je plášť. Na začátek je nutné zdůraznit, že drtivá většina plášťů ve středověku a fantasy světech bývá půlkolová, třičtvrtěkolová či celokolová! To znamená, že látka, ze které je plášť tvořen, není čtverec či obdélník, nýbrž část kruhu. Pokud zvolíte vhodný materiál (nejčastěji se užívá dyftýnu), zahřeje plášť po večerech a zima v něm nebude. Takový plášť je velmi lehký na ušití, ale také již docela drahý (látky je potřeba mnoho a dyftýn není zrovna nejlevnější). Vzhledem k tomu, že tábor se koná v létě, není problém ušít spíše než plášť takovou tenkou „pláštěnku“ z bavlny či jiných přírodních látek.

Poslední skvělý doplněk kostýmu je rozhodně kápě, ať už sešitá přímo s pláštěm, či bez něj (pěkné střihy najdete např tady: www.kostym.cz). Její výroba je ještě jednodušší než výroba tuniky. To samé platí po čepku.

Obecně platí, používáme obecně přírodní nerušivé odstíny a nepoužíváme umělé látky!

Doporučujeme začít takovýmto základem kostýmu a nekupovat hned do začátku všemožné zbroje, nárameníky a přilby. „Civil“ je naprostým základem a bez něj kostým nebude kostým nikdy vypadat úplně. Dobrý návod jak k začátekníckému kostýmu přistupovat můžete také nálézt zde.

Kostým donplněný o pásek s brašnou a závěsem, kápí a čepkou
Kostým s prošívanící a kápí na lovce/banditu
Pokročilí kostým vojáka, s prošívanicí, přilbou a koženými rameny

Z obrázků můžete poznat také jeden z důležitých principů tvoření kostýmu – vrstvení. Nejdříve začneme základní vrstvou – tunikou a kalhotama, následně přidáme druhou vrstvu – např. svrchní tuniku. Pak přidáme doplňky – opasky, brašny, šperky apod. a zakončíme svrchní vrstvou jako jsou pláště, kápě, čepky.

Velmi doporučujeme poříďit si kožené rukavice! Pokud nemáte drobnou ručku, vyplatí se pro začátečníka obyčejné černé svářečské rukavice se žlutooranžovým pruhem. Zabrání většině malých odřenin a zmírní i mnohem horší věci. Šerm bez rukavic patří do filmů, ne na bitvu. Jste-li začátečníci, ani o tom nepřemýšlejte a skočte si je rovnou koupit (nápisy a případný žlutooranžový proužek začerněte lihovkou nebo překryjte kouskem kůže), nejsou nikterak drahé.

Svářečské/kovářské rukavice
Jednoduché kožené rukavice
Prokročilé šermířské rukavice od Fakesteel Armoury

Poznámka k dioptrickým brýlím. Není nutné si pořizovat čočky, dioptrické brýle pro hraní postavy nejsou žádnou překážkou, tak tvrdé kostýmové požadavky na táboře ani na jiných larpových akcích nejsou.

KDe to pořídít?

Mnoho součástí kostýmů a zbraní již lze v dněšní době pořídit poměrně jednoduše i z různých obchodů. Můžeme doporučit tyto:

Mimo to lze také pěkné kousky občas najít i například v sekáči (např. na gobliny zde lze najít opravdu skvělé kousky) či facebookových bazarech (larpových i historických)

Naopak nedoporučujeme kupovat kostýmy z obchodů jako je Amazon, Wish, Temu, Shein. Produkty z těchto obchodů jsou velmi často z nekvalitních, umělých materiálu, nepadnoucí a celkově ošklivé.

KDE Hledat inpiraci?

Mimo následující inspiromaty lze najít spoustu inspirace i jinde.

  • Mnoho fotek z předchozích ročníků lze najin na našem Facebooku.
  • Spoustu krásných kostýmů ze světa Warcraftu lze najít na fotkácz z larpu Azeroth.
  • Pomoci mohou i arty a oblčení z Warcraftu a World of Warcraft. Jenom je třeba brá t v potaz že často nejsou příliš praktické a do Booty Bay se spíše hodí kostýmy méně „epické“. V takovém případě stačí třeba na Googlu zadat kombinaci rasy a povolání, které chcete hrát a určitě toho najdetem mnoho.
  • Vůbec nevadí, když kostým nezapadá úplně do světa Warcraftu a je třeba více historický či genericky fantasy. Ocenímě každý pěkný kostým.
  • Můžete se poptat na našem Discordu o rady.

Inspiromat

Lidé ve Warcraftu jsou nejrozmanitější rasou – můžeš být voják, mág, kněz, šlechtic, obchodník, námořník i vesničan a mnoho dalších. Proto radíme se buďto při stylizaci kostýmu zaměřit na povolání, kterým chcete být nebo na standartní aliační barvy. Nejlepší inspirací jsou standartní středověké kostýmy. Lidské kostýmy také mohou sloužit jako obecná inspirace pro povolání, stačí přidat pouze prvky ostatních ras!

Barvy: jakékoliv; Modrá, žlutá, bílá, zlatá (Aliance)

Goblini jsou malí, chamtiví a hlasití šíbři, kteří milují peníze, techniku, výbuchy a styl. Jejich kostýmy míchají eleganci s nevkusem, steampunkem, mafií, inženýrství s cirkusem. Čím víc zbytečností, tím líp. Působí jako obchodník, který ti prodá i vlastní babičku, nebo jako inženýr, kterému právě bouchla laboratoř. Nemusíš řešit eleganci – goblin má působit nepředvídatelně, kýčovitě, směšně a nebezpečně zároveň

Maska a líčení:

  • Zelený obličej, šmouhy od kouře, oleje
  • Velké uši a nos – možné buď jako celá maska nebo samostatně
  • Pokud nechceš dělat masku, zelený šátek nebo čepka s „uši ven“ efektem může stačit
  • Náušnice, priercingy
  • Neboj se působit směšně – to je součást kouzla
  • Inspiraci hledej buďto v mafii, 20. a 30. letech, steampunku nebo šílencýh vědců

 

Goblin se dá ladit do více stylů, které mezi sebou pak jdou míchat:

Goblin obchodník/gangster

Vypadá „elegantně“, ale vždy trochu přes čáru. Každý kousek jeho oblečení křičí: „Podívej se na mě, jsem úspěšnej!“ Ačkoli je to často jen pozlátko.

Oblečení:

  • Přepychový, ale lacině působící oblek – košile, vesta, sako, frak, kravata nebo motýlek.
  • Kontrastní barvy: excentrický, goblin se nebojí kýče, míchá všechny možné barvy
  • Mafián – elegantní, méně barvený, černá, šedá, bílá
  • Dělník – Méně barevné. Přírodní barvy, trochu vynošené, může být až otrhané
  • Vysoký klobouk, buřinka, Fedora, beckovka


Doplňky:

  • Kapesní hodinky, přívěsky, cetky, velké přezky, prsteny
  • Kravaty, motýlky
  • Kufřík, aktovka
  • Monokl či výrazné brýle
  • Doutník, dýmka, Cigareta na špičce

Goblin kutil

Tento goblin je posedlý technikou, vynálezy a výbušninami – většinou zároveň. Jeho kostým působí chaoticky, neprakticky a smrtelně nebezpečně, ale zároveň funkčně ve svém šíleném stylu. Zároveň lze takto stylizovat i třeba gobliního alchymistu.

Oblečení:

  • Košile či tunika
  • Kombinéza, zástěra nebo vesta se spoustou kapes, často umazaná, záplatovaná, opotřebovaná nebo třeba laboratorní plášť
  • Košile s ohrnutými rukávy, pracovní kalhoty,
  • Pracovní rukavice

Doplňky:

  • Svářečské brýle na čele nebo přes oči, lupy, monokly, brýle
  • Zkumavky, kabely, šrouby, pojistky, výbušniny
  • Opasek s hromadou brašen, holster na pistoli
  • Nářadí v každé kapse: klíče, štípačky, měřicí přístroj (nebo věc, která tak vypadá)
  • Mecha rukavice či jiné přístroje a mechanické prvky

Pro letošní ročník je vhodné stylizovat se i jako pirát – potom sleduj i doporučení pro kostým piráta a můžeš oba styly spojit.

Zbraně: meče, šavle, nože, inženýrské nářadí, výbušniny, palné zbraně

Piráti ve Warcraftu nejsou uhlazení námořníci – jsou to drsní, barevní a často trochu potrhaní dobrodruzi, kteří mixují praktické oblečení s ukořistěnými cetkami. Ideální pirát vypadá, jako by právě vylezl z přístavní hospody, přežil přestřelku a chystá se do další. Můžeš jej ale také stylizovat do bohatého kapitána s drahým kabátem, velkým kloboukem a spoustou šperků.

Košile s volnými rukávy – ideálně bílá, šedá, krémová, červená, špinavě barevná. Může být i roztrhaná nebo se šněrováním.

Šátek nebo klobouk – šátek uvázaný kolem hlavy je nejjednodušší a velmi efektivní. Stylový je i klobouk, pokud ho máš.

Vesta, kabátek nebo dlouhý plášť – opotřebovaný, ne nutně v barvě zbytku kostýmu. Můžeš přidat knoflíky, nášivky, záplaty.

Pásek a šerpa – šerpa může být barevný šátek kolem pasu. Na pásku si můžeš zavěsit měšec, pouzdro nebo „pistolku“.

Kalhoty po kolena nebo zastrčené do bot – piráti často nosí kalhoty s vysokým pasem nebo 3/4 délky, zastrčené do vysokých.

Boty nebo návleky – pokud nemáš pirátské boty, udělej návleky z látky přes běžnou obuv.

Doplňky: páska přes oko, cetky, dýka, kompas, mapa, dalekohled, opotřebované rukavice, lano, amulety pro štěstí

Zbraně: Šavle, pistole, tesáky, vše, co se najde

Barvy: Na barvách u pirátů až tak nezáleží, avšak piráti příslušící k některé z frakcí by se měli držet jejich barev (Bloodsail – červeno-bílá, Blackwater – černo-modro-bílá)

Elfí kostým by měl působit elegantně, vznešeně a vyváženě – elfa poznáš na první pohled podle jeho postavy, držené hlavy a stylu oblékání. I jednoduchý outfit může být velmi efektivní, pokud dodržíš několik základních pravidel:

  • Štíhlá a ladná silueta – žádné těžké vrstvení, ale spíš dlouhé linie (pláště, tuniky, pláštěnky, úzké rukávy)

  • Doplňky dělají hodně: brože, pásky, ozdobné lemy, ornamenty, šperky, vyšívané znaky nebo symboly

  • Špičaté uši jsou výrazným znakem – dají se snadno vyrobit z pěny, papíru nebo koupit jako latexové

  • Vlasy ideálně upravené – spletené, rozpuštěné, nebo alespoň čisté a „uhlazené“ (i improvizace s parukou může pomoct)

  • Čočky – kostým je možno doplni i o barevné čočky – sviťavě zelené (krvavý) nebo modré (vznešení)

Elf by měl celkově působit jako někdo, kdo „přemýšlí nad tím, co si vezme“ – ani roztrhané, ani příliš praktické oblečení

Krvavý a vznešení elfové se ve svém oblečení příliš neliší. Hlavním rolišovacím prvkem jsou barvy. 

Krvavý elfové: Červená a zlatá, doplněná černou, popř. světle zelenou na šperky 

Vznešení elfové: Modrá a žlutá/zlatá, doplněná bílou a stříbrnou

Avšak elfí móda je ruznorodá a není třeba se nijak limitovat na tyto barvy!

Zbraně: Šavle, meče, kopí, kůsy, luky, velké štíty

Noční elfové působí divoce, mysticky a propojeně s přírodou. Jejich vzhled není o lesku a noblese, ale o volnosti, zemitosti a praktičnosti. Kostýmy nočních elfů by měly připomínat válečníky lesa, druidy, kněžky Měsíce nebo tiché lovce ve stínech.

Barvy: fialová, hnědá šedá, tmavě zelená, stříbrná  

Střihy: volnější tuniky, kápě, zbroje z kůže a látky, asymetrie, vrstvení

Doplňky: tetování, listové ozdoby, zvířecí trofeje a ozdoby, měsíční symbolika, amulety

Vlasy a líčení: Od šedé, přes modrou až po fialovou, dramatické stíny, dlouhé vlasy (často fialové, modré nebo černé), možné copánky, dredy, bílé nebo modré oči (možné například barevnýma čočkama) 

Zbraně: Luky, kopí, kůsy, šavle/katany, vrhačky

Trpaslíci jsou podsadití, houževnatí a tvrdohlaví – a přesně tak by měl působit i jejich kostým. Jejich oblečení je praktické, robustní a vrstvené, často doplněné těžkými doplňky, kovem nebo kožešinou. I když sám nejsi zrovna malý a široký, můžeš díky správné siluetě a vrstvení tuhle ikonickou postavu ztvárnit skvěle.

Silueta je klíčová – trpaslíci působí níže a širší, proto:

  • Noste dlouhé tuniky, prošívka nebo kabáty, které se rozšiřují směrem dolů
  • Přidávejte vrstvy – vesta přes tuniku, plášť přes ramena, pás přes břicho
  • Použij volné, pytlovité kalhoty

Vousy jsou nutnost:

  • Dlouhé, husté, ideálně spletené nebo s korálky
  • Můžeš je vyrobit z příze, kanekalonu  nebo koupit. Návod na výrobu lze například nalézt zde.
  • Vousy lze dozdobit, aby působily výrazně

Čepka nebo přilba pomůže změnit proporce hlavy:

  • Kulatá čepka, kožešinový lem, kovová helma, klobouk nebo hornická přilba

Barvy a materiály:

  • Zemitá paleta – hnědá, šedá, tmavě červená
  • Popř. doplnit aliančními barvami

Materiály hrubší – vlněné látky, kožešiny, plsť, kůže

Doplňky – přezky, šperky, korálky do vousů nýty, kladiva, krumpáče, pásky s nářadím, korbely, tetování

Zbraně: Kladiva, sekery, halapartny, velké štíty, kuše, pušky

 Na první pohled se mohou gnomové jevit podobně jako goblini – oba národy milují vynálezy, mechaniku a experimenty. Ale tam, kde je gobliní styl přehnaný, křiklavý a často zbytečně efektní, gnomové volí přístup praktičtější, uhlazenější a systematický.

Gnomové se neoblékají, aby zaujali – oblékají se tak, aby to fungovalo. Jejich kostýmy často připomínají funkční pracovní oděvy, elegantní kombinézy, steampunkové pláště nebo vědecké vesty plné kapes, nástrojů a drobných mechanických prvků. Může však také evokovat hravý až dětský dojem nebo zahradního trpaslíka.

  • Barvy: tlumenější než u goblinů – odstíny šedé, modré, bronzové, mosazné

  • Střihy: praktické – kombinézy, zástěry kabátky, vesty s kapsami, pláště se zapínáním, monterky, lacláče (ale ne moderní, spíše kožené nebo z přírodních látek)

  • Špičaté čapky, klobouky, přilby s anténama a brýlem
  • Kožené či technické zbroje
  • Materiály: hrubší látky, kůže, kovové detaily – vše působí funkčně a odolně, ne jako kostým, ale jako výbava

  • Výrazné vlasy neonových barev, nejlépe rozcuchané nebo v dvou culících

Role a styl:

  • Primárně inženýři a mágové – postavy gnomů často kombinují technologii a magii (např. „technomág“)

  • Válečníci nosí technické zbroje, často s vestavěnými mechanismy – gnomí bojovník nevypadá silně, ale vypadá, jako by měl v rukávu kulomet

  • Jejich styl může působit až futuristicky nebo steampunkově – převody, trubky, mosazné součástky, svítící detaily

Doplňky:

  • Brýle – svéřečské, dioptrické, lupy

  • Mechanické detaily – náramky s převody, kapsy s nářadím, kovové sponym, ozubená kolečka

  • Opasek či bedna s nářadím, pásek přes rameno, batohy
  • Malé vynálezy – třeba měřící zařízení, svítící „křišťál“, ruční generátor, malý robot, ovladače

Zbraně: futuristicky laděné zbraně na blízko, nářadí, palné zbraně.

Orčí kostým by měl působit drsně, válečně a nespoutaně. Orkové neřeší krásu ani symetrii – jejich vzhled je odrazem života v boji, na lovu a mezi kmeny. Kostým orka je praktický, těžký a opotřebovaný, jako by byl sestaven z toho, co přinesl boj nebo kořist.

Základem je oblečení v přírodních barvách nebo červené či černé. Dobré jej doplnit o kožené zbroje, opasky, čelenky nátepníky, velké nárameníky a kožešinu. Pokud ork nosí kovovou zbroj, bdue spíše praktická, neleštěná až „ošklivá“. Každý z prvku kostýmu je možné doplnit znakama hordy, klanu nebo bodci.

Maska a líčení: barva kůže orků je především zelená ale i  šedá, nebo hnědá barva. Dále je možné kostým doplnit o kly, špičaté uši, jizvy. Alternativně si můžeš pořídit nebo vyrobit masku.

Doplňky:

  • Náhrdelníky z kostí, zubů nebo drápů, lebek
  • Prvky s runami nebo totemickými symboly – vyšívané, malované nebo zavěšené, především důležité pro šamany

  • Symbolika Hordy nebo klanu ke kterému přísluší

Zbraně: Sekery, kladiva, kopí, luky, vrhačky, štíty

Pokud by jsi chtěl jet za ogra, můžeš kostým ladit velmi podobně, zaměnit barvy za hnědé či béžové a stylizovat kostým do široka.

Trollí kostým má působit exoticky a rituálně a nespoutaně. Trollové jsou štíhlí, vysocí a divocí – v jejich stylu se míchá džungle, šamanismus, voodoo a kmenová kultura. Troll by měl působit jako někdo, kdo žije v džungli, obklopen duchy, zvyklý na lov a rituály. Je to divoch – ale s vlastní důstojností a tradicí.

Oblečení:

  • Volné, vzdušné oblečení, ideálně v pestrých barvách: tyrkysová, fialová, oranžová, červená – nebo přírodní tóny jako béžová, šedozelená, hnědá
  • Základem jsou látkové kalhoty nebo suknice, róby, ponča, šátky a lehké tuniky
  • Neboj se asymetrie – jedno rameno odkryté, šerpa jen na jedné straně, volně uvázaná látka
  • Skvěle fungují zbytky barevných látek, korálky, třásně, plátěné šátky a uzly
  • Můžeš přidat lehké zbroje, kožené pásky, nátepníky, chrániče z kůže nebo hrubé látky
  • Válečné masky z látky nebo dřeva (nebo jejich imitace) doplní rituální vzhled

čení a maska:

  • Trollové mají kly – nemusí být realistické, stačí naznačit (např. připevněné k šátku, pod nosem nebo bokem na tváři)
  • Dlouhé uši
  • Líčení – do modra (džunglí trollové) či zelena (lesní trollové) a následně třeba válečné barvy či tetování.
  • Dodatečné maskování – velký nos a tříprsté ruky (např. svázáním prstů k sobě barevnou látkou)
  • Vlasy – čelenky, dredy, šátky, korálky, péra – trollové mají často šílené účesy nebo ozdoby ve vlasech

Doplňky:

  • Amulety, šperky, korálky, prsteny 
  • Doplňky jak se zlata, drahokamů tak z kostí
  • Voodoo detaily – totemy, fetiše, vaky s  kostmi, panenky, masky, zvířecí ozdoby
  • Totemické hole nebo kopí – i jednoduchá hůl omotaná látkami a kostmi působí stylově

Zbraně: Kopí, oštěpy, luky, sekyry, štíty

Taureni jsou mocní, klidní a propojení s přírodou i duchy svých předků. Jejich vzhled vychází z kultur původních obyvatel Ameriky, ovlivněný loveckým, šamanským a totemickým stylem. Kostým taurena by měl působit pevně, ušlechtile a přírodně.

Zemitá barevná paleta: hnědá, béžová, okrová, tmavě červená, mechově zelená – vše v tlumených tónech doplněné pastelovými ozdobami a kresbami na kůži.

Volné, vrstvené oblečení – tuniky, ponča, vesty, široké kalhoty, zástěry nebo suknice, tak aby byla silueta co nejširší a nejvyšší. K tomu třeba lze dodat kožené či jiné zbroje z přírodních materiálů

Výborně působí kožešiny – jako vesta, límec, přehoz přes rameno nebo návleky na ruce a nohy

Rohy jsou typickým znakem taurena – lze je vyrobit hned několika způsoby – z papírmaše, pěny, kartónu, karimatky.

Čelenky a šátky s peřím, korálky nebo kostmi jsou skvělými doplňky na hlavu

Doplňky:

  • Amulety, symboly, pruhy z kůže nebo textilu, zavěšené talismany
  • Totemy – i jednoduchý kousek dřeva omotaný provázkem s peřím dokáže vytvořit krásný dojem
  • Válečné barvy nebo rituální malby – na obličej, ruce nebo látku

Zbraně: Palice, sekery, kopí, luky, totemové klády

 

Nemrtvý kostým je překvapivě snadný na přípravu – stačí tmavé, potrhané oblečení, pár dobře zvolených doplňků a důraz na dojem rozkladu a opotřebení. Nemrtví vypadají, jako by vylezli ze starého hrobu nebo ruin, nosí zbytky svého původního oblečení, ale sešlé, zašpiněné a často záměrně zdeformované. Nemrtvý by měl působit, jako by byl v zuboženém stavu, ale stále funkční – a trochu děsivý.

  • Základem jsou tmavé, vybledlé nebo potrhané kusy oblečení – černá, šedá, fialová, tmavě červená, doplněné temnými runami 

  • Skvěle fungují dlouhé kabáty, pláště, roztrhané tuniky, kožené kalhoty, kápě

  • Stylizace často vychází z původního „živého“ života: někdo vypadá jako bývalý mág, šlechtic, kněz, rytíř – jen zničený časem a smrtí. Sešívané oblečení, rez, špína, zaschlá krev a hniloba vytváří správný dojem.

  • Spřízněnost s temnou magií – kostým by měl naznačovat temnou povahu nemrtvých
  • Vrstvení starého s novým (např. stará zbroj + nový tabard) vytváří příběh

  • Nemrtví nosí nekompletní, rezavějící nebo rozpadající se zbroje – torzo brnění, jeden náraměník, rotpadlá přibla

  • Rytíři smrti pak nosí nové ale tmavé zbroje s hrozivým vzhledem, symbolikou smrti a runami.
  • Ideální jsou kožené nebo látkové prvky, které působí sešle, ale stále funkčně

  • Zbroj může nést i symboly nošené za života – třeba část brnění jejich dřívějšího řádu, s vyškrábaným erbem, vybledlý tabard, potrhaná vlajka

Maska a líčení

  • Bledá kůže, kruhy pod očima, šrámy, zbytky krve – lze vytvořit make-upem, černými stíny nebo hadrem přes část obličeje

  • Maska lebky nebo zkaženého masa  velmi pomůže celkovému dojmu – možnost stylizovat vzhled jak do zachovalého čestvě mrtvého vzhledu, rozkládajících se zombie i vyschlých kostlivů.

Doplňky

  • Řetězy, lebky, alchymistické lahvičky, svazky kostí, části těl

  • Rituální předměty – zaprášené knihy, temné grimoáry, amulety, části zbraní, svíčky, pytlíky s popelem

  • Zbytky „života“ – zničený svitek, náboženský symbol přeškrtnutý krví, prasklý rodinný medailon, rezavá zbroj

Barvy: černá, šedá, hnědá, fialová, červená, vybledlé barvy

Zbraně: Jakékoliv užívané za života, sešlé, rezavé, polámané či nové temně laděné. Pro rytíře smrti meče, sekery, palcáty a kůsy zdobené runami.

Pandareni působí jako bytosti, které přišly z jiného světa – mírumilovní, klidní, ale ne bezbranní. Jejich kostýmy kombinují východoasijskou inspiraci, pohodlí a jednoduchou eleganci. Nejde o přesnost, ale o atmosféru – Pandaren má působit měkce, zaobleně a vyrovnaně.

  • Základ tvoří volné, pohodlné a vrstvené kusy oblečení – ideální je kimono, široké kalhoty, košile Tang, šaty hanfu, zdobené, saténové, široké rukávy
  • Šerpa v kontrastní barvě (např. červený na černé), široký kožený nebo provazový pásek
  • Slaměný kuželový klobouk nebo čelenka
  • Samurajské či lamelové zbroje

Maska:

  • Pandareni mají výrazný kontrast černé a bílé srsti popř. oranžovo bílé
  • Nejlepší je maska jako škraboška polepená umělou srstí
  • Popř. líčení:  černé „panda kruhy“ kolem očí a čumák, bílý obličej
  • Dlouhé vlasy stočené do drdolu s hůlkama či do vysokého copu
  • Rukavice se srstí a polštářky jako „ťapičky“
  • čelenka s ouškama
  • Možno také užít celotělový overall, ale to v letním vedru nedoporučujeme

Doplňky:

  • Bambusová hůl, vějíř, miska na rýži, čajová konvčikam, soudek s pivem, dýmka, tykev na vodu
  • Vlajky na zádech
  • Lampiony
  • Kuchyňské potřeby – pandareni milují jídlo!
  • Velký náhrdelník s koulí
  • Masky „Oni“
  • Jadeitové nebo perlové šperky,malé amulety, korálky, znak rodiny či klanu
 

Barvy: černobílá, různorodě barevné oblečení

Zbraně: hole, naginaty, katany, meče dao nebo jian, luky, pušky