Co je to Larp

Co to vlastně znamená LARP?

Na různých stránkách tohoto webu jste mohli narazit na onu magickou zkratku, psanou buď „larp“, nebo „LARP“. K vysvětlení tohoto pojmu poslouží právě tento článek. Klade si za cíl mimo jiné předat našim potenciálním táborníkům a jejich rodičům nejen základní přehled, ale i možnost nahlédnout pod pokličku tohoto pojmu.

Základní seznámení

LARP (z anglického „live action role play“) je v překladu „hraní rolí naživo“. Je to hra, při které se ponoříte do připraveného světa. Hra, ve které ztvárňujete nějakou postavu — obyvatele daného světa. Vytvoříte si její charakter, připravíte si k ní pasující kostým (Co s sebou) a jdete hrát.

Narozdíl od divadla nemáte scénář, který by vás omezoval. Zní to složitě, ale to je jen zdání! Larp totiž nehrajete před publikem, které by vás hodnotilo, larp hrajete sami pro sebe a pro ostatní hráče. Během hry vzniká spousta zábavných (často až komických) situací, které stojí za to prožít. Z pohledu diváka by larp působil jako špatně secvičené divadlo, ale jeho kouzlo je právě v tom, že jste součástí příběhu. Příběhu, na který budete dlouho vzpomínat. Nedá se to popsat, musí se to zažít.

Larp u nás na táboře

Larpové části tábora se u nás říká „roleplay“, zkráceně „RPčko“ (kromě něj máme i klasické bitvy, abyste si také zabojovali). Postavu si můžete vymyslet, nebo využít předpřipravených charakterů od nás. K postavě patří také sedící kostým. Vždy doporučujeme stanovit vaší postavě nějaké cíle, které vám ji pomohou někam směřovat, aby neustrnula na místě. Během hry se u různých mistrů i jinými způsoby můžete zdokonalovat v nejrůznějších dovednostech. Učit se je ale nemusíte, neboť spousta rolí, které vás budou bavit, se hraje dobře i bez nich. Dostáváte do rukou mnoho možností a záleží na vás, jak jich využijete.

V Čechách a na Moravě dochází k rozvoji larpu až po Sametové revoluci. První larpeři (tj. hráči larpu) ale vyrostli již před revolucí na táborových hrách (kde se i před revolucí objevovaly první hry s larpovými a fantasijními prvky – roku 1978 u nás vyšel poprvé Tolkienův Hobit) a mezi historickými šermíři.

Důležitým impulsem pro rozvoj larpu se stala fantasy literatura, která většinu akcí (včetně našeho tábora) inspiruje dodnes. Roku 1990 vyšel v češtině první díl Tolkienova Pána prstenů a první vydání české hry na hrdiny Dračí doupě. O dva roky později vyšel překlad Sapkowského Zaklínače a následovaly mnohé další knihy. Byl to ale především Pán prstenů, který nadchl první larpovou generaci. Koneckonců, první larpová/dřevárnická bitva se odehrála v roce 1992 (koná se dodnes) a jmenovala se stejně jako kniha, tedy Pán prstenů.

Kromě těchto bitev se odehrávala „Dračí doupata naživo“, kde skupinu hrdinů vedl vypravěč. První z nich se měla uskutečnit roku 1992 v Moravském krasu.

Komunita postupně roste a akcí přibývá. Vznikla Asociace Fantasy (snaží se mj. o sjednocení pravidel), několik webových stránek snažících se sdružovat komunitu (v současnosti je nejznámější larp.cz), společnost Court of Moravia (využití larpu jinak než jen pro zábavu) nebo Moravian LARP. Existují i internetové obchody Hůrka a Imago (je jich samozřejmě více, tyto jsou však nejznámější), které vyrábějí/prodávají larpové vybavení.

Od „běhání v prostěradle po lese“ jsme se dostali k velmi propracovaným kostýmům a věrohodným kulisám, svým vývojem prošla i pravidla hry.

Centrem outdoorového larpu je především Morava, s městem studentů Brnem, a okolí Prahy. Komorní larpy vládnou Praze, ale i dalším velkým městům. Ve zbylých částech Čech tolik akcí nenajdeme, byť zde rozhodně jsou také (např. v současnosti největší česká bitva čítající několik set účastníků: Bitva pěti armád; na jejím webu se dají nalézt i nejrůznější články k výrobě kostýmů).

Především v severských zemích se larp užívá ve výuce na školách. Umožňuje totiž poskytnout velmi silný zážitek, nezapomenutelnou a jinak nemožnou zkušenost. Skvěle se hodí jako doplňková metoda např. při výuce dějepisu (nejen u dějin 20. století).

První larpy se odehrály v 80. letech 20. století v USA. Mezi první hráče larpu patřili především hráči deskové (přesněji „pen and paper“) hry na hrdiny Dungeons and Dragons, kteří si vyprávěná dobrodružství chtěli vyzkoušet naživo. V roce 1977 byla v USA založena první larpová skupina Dagorhir. Od roku 1981 působí International Fantasy Games Society. První larp ve Velké Británii proběhl v roce 1982, v Austrálii o rok později.